(nl. Kilbershoeve Meeuwen)
Funkcjonuje w Bokrijk jako miejsce prezentacji rzemiosła chlebowego. Kolekcję narzędzi rzemieślniczych połączono z prezentacjami audiowizualnymi na temat znaczenia chleba (ekonomicznego, społecznego, religijnego...) "wczoraj, dziś i jutro". Gospodarstwo z XVIII/XIXw. składa się z domu mieszkalnego z oborą, wolnostojącej stodoły i piekarni.
Dom mieszkalny i obora znajdowały się pod jednym dachem. Ułatwiało to żonie rolnika karmienie i dojenie zwierząt. W oborze przebywały krowy, gromadzono tam obornik, który zmieszany ze słomą i wrzosem rolnicy rozrzucali na polach, aby uczynić ziemię uprawną bardziej żyzną. Dzięki obrotnicy ludzie mogli bez wysiłku przenieść ciężki kociołek znad ognia w pobliże zwierząt. W ten sposób gotowane jedzenie było wlewane bezpośrednio z kuchni do koryt. W tym domu stół obrotowy jest bardzo długi, musiał obejmować nie tylko kuchnię, ale także korytarz. W ścianie między kuchnią a korytarzem można zobaczyć przesuwaną klapę: po wyjęciu panelu obrotnica mogła obracać się od paleniska, przez ścianę i korytarz, do koryt.
Stodoła na podwórzu pierwotnie była podzielona na strych torfowy, owczarnię, pomieszczenie robocze z klepiskiem, dwa pomieszczenia na worki i strych na wóz. W celu odrestaurowania i zmiany przeznaczenia nieruchomości (pełni obecnie funkcję piekarni) usunięto wszystkie ściany z gliny i zaprawy, podobnie jak słomiane pokrycie dachu, pozostała tylko drewniana kratownica.
Piekarnia mieści część kolekcji, ponadto piec jest wykorzystywany m.in. do wypieku chleba podczas imprez.
Wiele osób samodzielnie wypiekało chleb, zazwyczaj żytni. Piec znajdował się w oddzielnym budynku - piekarni. Żona rolnika mieszała i wyrabiała tam ciasto. Rodzina rozpalała piec opalany drewnem tylko raz w tygodniu i piekła przez cały tydzień. Obok piekarni znajdował się również chlew i wychodek.