(nl. Woonhuis Kortessem)
Do części mieszkalnej domu z poł. XVIIw. wchodzi się przez ganek wejściowy (nere), dający dostęp do centralnego pomieszczenia - kuchni. Stamtąd można dotrzeć do spiżarni i dwóch sypialni. Pod kątem prostym do pomieszczeń mieszkalnych znajduje się stodoła ze stajniami. Na tym samym podwórzu znajduje się chlewnia z Schakkebroek i piekarnia z wychodkiem z Attic-Viversel, obie z XIXw.
Dom został zbudowany z muru pruskiego. Było to tańsze rozwiązanie niż dom całkowicie drewniany lub kamienny. Drewniane belki tworzą podstawę. Pomiędzy nimi znajduje się wiklina z listew i gałązek. Wiklina była pokryta mieszanką gliny, słomy i końskiego moczu lub amoniaku. Na to nakładano warstwę wapna. Rzemiosło stopniowo zanikało, w miarę jak drewno stawało się coraz rzadsze, a kamień zyskiwał na popularności.
Wiele rzeczy, które dziś kupuje się w sklepach, dawniej ludzie robili sami. Ostatni mieszkaniec domu był z zawodu handlarzem świń, ale robił też chodaki, uprawiał ogród warzywny i sad oraz piekł chleb, przędł wełnę i robił ser. Jego pszczoły przynosiły mu miód. Nie mogło też zabraknąć odrobiny zabawy: ze swoich jabłek robił cydr.