Plac Ladeuze jest zdominowany wizualnie przez monumentalną Bibliotekę Główną Uniwersytetu w Leuven (nl. Bibliotheek van de Universiteit van Leuven). Mimo, że neorenesansowy wygląd zewnętrzny sugeruje inaczej, budynek jest stosunkowo nowy.
W sierpniu 1914r. oryginalna XVII-wieczna biblioteka w pobliżu Wielkiego Rynku została spalona przez niemieckie siły okupacyjne. Pożar zniszczył nie tylko dużą część dziedzictwa kulturowego średniowiecznego miasta, ale także spowodował utratę niezliczonych i niezastąpionych historycznych rękopisów i książek, z których wiele pochodziło sprzed wieków.
Ten akt przemocy wywołał poruszenie na całym świecie, a kilka, głównie amerykańskich, organizacji charytatywnych zostało specjalnie założonych w celu zrekompensowania strat. W 1921r. rozpoczęto prace nad budową nowej biblioteki na placu, znanym obecnie jako Plac Ladeuze.
W nowym budynku znalazł się również jeden z największych karylionów w Europie, stworzony i ofiarowany jako dar w 1928r. przez amerykańskich inżynierów jako pomnik pamięci wszystkich kolegów, którzy stracili życie podczas I wojny światowej. Karylion pierwotnie zawierał 48 dzwonów, czyli liczbę stanów USA w momencie przekazania daru. Główny dzwon, który dzwoni co godzinę, nosi nazwę "Liberty Bell of Louvain", a czwarty co do wielkości dzwon zawiera napis wzywający do pokoju na świecie.
W maju 1940r. niemieccy okupanci ponownie zniszczyli Bibliotekę Uniwersytecką. Po wojnie budynek został prawie całkowicie zrekonstruowany zgodnie z oryginalnymi planami. Karylion został odrestaurowany w 1983r. i rozbudowany do 63 dzwonów. Po gruntownej renowacji w latach 1999-2003 wygląd zewnętrzny, karylion i konstrukcja dachu zostały ponownie przywrócone do dawnego piękna.
W styczniu 2014r. w dzwonnicy zainstalowano stałą wystawę poświęconą tym wojennym wydarzeniom.