Plac Ladeuze (nl. Monseigneur Ladeuzeplein) to największy pod względem powierzchni plac w Leuven. Został nazwany na cześć byłego rektora Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, biskupa Paulina Ladeuze.
Wśród miejscowej ludności plac znany był jako Jerkarlisse. Nazwa ta wywodziła się od zakonu klarysek, który miał klasztor w tym miejscu, kiedy było to jeszcze piaszczyste wzgórze (jer odnosi się w lokalnym dialekcie do brudu, a więc nieutwardzonego podłoża). W 1783r. klasztor został zlikwidowany, a miasto Leuven kupiło posiadłość w celu utworzenia targu drewna. Wzgórze zostało zniwelowane, a pierwszy dom na placu został wzniesiony w 1812r. W tym czasie plac został nazwany Plac Napoleona (nl. Napoleonplein). Później został przemianowany na Plac Ludowy (nl. Volksplaats), a obecną nazwę uzyskał po II wojnie światowej.
Obecnie na Placu odbywają się różne regularne wydarzenia: cotygodniowy targ rolniczy w piątek, targ roślin i kwiatów oraz "pchli targ" (1. sobota maja), festiwal teatralny "Leuven in Scène" (co 2-3 lata w maju/czerwcu), nocne recitale "Ladeuze Bells" (soboty w lipcu i sierpniu), jarmark karnawałowy (wrzesień), powitanie studentów (październik), jarmark świąteczny (grudzień).