Układ dzisiejszego Placu Broni (lb. Plëss d'Arem, fr. Place d'Armes), najczęściej nazywanego krótko Plëss, został stworzony w 2.poł. XVIIw. Francuskie wojska Ludwika XIV zasadziły lipy, wybrukowały plac i używały go jako placu defilad. Obecnie - otoczony licznymi kawiarniami i restauracjami - stał się ulubionym miejscem spotkań młodych i starszych, mieszkańców i turystów, a dzięki estradzie jest to miejsce publicznych koncertów i jarmarku bożonarodzeniowego.
Na wschodnim krańcu Placu usytuowany jest Pałac Miejski, nazywany Kręgiem Miejskim (lb. Cercle Municipal). Na elewacji budynku znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca nadanie praw miejskich miastu Luksemburg w 1244r. Powstał na początku XXw. jako budynek administracyjny z salami recepcyjnymi, później był siedzibą Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, służył też jako miejsce uroczystości i wydarzeń kulturalnych. W latach 2006-2011 przeprowadzono renowację, restaurację i ulepszenia techniczne w celu przekształcenia go w Centrum Konferencyjno - Wystawiennicze.
Z kolei na zachodnim krańcu Placu Broni wydzielony jest mały Plac Jana Palacha (Square Jan Palach), na którym został wzniesiony pomnik w hołdzie dwóm poetom narodowym - Dicksowi i Michelowi Lentzowi, autorom słów hymnu narodowego. Pomnik jest zwieńczony lwem, zwierzęciem heraldycznym Wielkiego Księstwa, podczas gdy kowal uosabia przemysł stalowy. Na filarze znajduje się wyryty napis, którego treść jest mottem Luksemburczyków: Mir wëlle bleiwe wat mir sin (Chcemy pozostać tym, czym jesteśmy).
Na Placu umieszczona jest też tablica upamiętniająca bohaterskiego czeskiego studenta.