Jaipur to stolica i największe miasto stanu Radżastan, liczące ponad 3 mln mieszkańców. Położone jest na półpustynnym płaskowyżu Malwa. Z sąsiedztwem pustyni związany jest gorący i suchy klimat. Jest jednym z najważniejszych celów turystycznych w Indiach, trzecim, obok Delhi i Agry, wierzchołkiem tzw. "złotego trójkąta", słynącym z licznych zabytków, a także ze stanowiącego szczególną atrakcję obserwatorium astronomicznego.
Miasto zostało założone przez radżpuckiego władcę Jai Singha II (1688-1743). Ten wszechstronnie wykształcony mąż stanu o wybitnych zdolnościach organizacyjnych, ale także miłośnik sztuki i uczony astronom, wstąpił na tron w 1700r., mając zaledwie 11 lat. W 1727r., gdy imperium Mogołów zaczęło chylić się ku upadkowi i zależni od niego lokalni władcy hinduscy mogli zacząć myśleć o większej samodzielności, Jai Singh podjął decyzję o budowie w miejscu, gdzie dziś leży miasto Jaipur, nowej stolicy swego królestwa, którą wówczas, od XIw., był pobliski Fort Amber.
Jaipur, w przeciwieństwie do wielu innych indyjskich miast, charakteryzuje się regularną, podzieloną na kwartały zabudową. Plan układu urbanistycznego miasta i najważniejszych budowli jest dziełem bengalskiego architekta Vidyadhara Chakravarti, który używając starożytnych hinduistycznych zasad "shilpa śāstra" (rzeźbiarstwa) i "vāstu śāstra" (aranżacji przestrzeni) stworzył jedno z pierwszych kompleksowo zaprojektowanych i zbudowanych według planu miast w Indiach.
Z rozkazu Jai Singha II wszystkie budynki w starym mieście pomalowano na różowo, stąd Jaipur nazywany jest często "Pink City" (Różowym Miastem). Stare Miasto, otoczone blankowanymi murami z siedmioma bramami, znajduje się dziś w północno-wschodniej części Jaipuru.
Za najważniejsze zabytki Jaipuru uważa się zespół pałaców, pawilonów, ogrodów i świątyń, zwany City Palace (Pałac Miejski), słynny Hawa Mahal (Pałac Wiatrów) oraz obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar. Oprócz tych zabytków atrakcją turystyczną w obrębie murów jest też okolica Badi Chaupar, dużego placu otoczonego warsztatami rzemieślników, sklepikami i stoiskami ulicznych sprzedawców wszystkiego.
W południowej części miasta warto zobaczyć dwa pałace pełniące dziś funkcję elitarnych hoteli. Pałac Rambagh zbudowany został w 1835r., od 1933 do 1956r. był rezydencją Man Singha II. Pałac Raj Mahal został wzniesiony w 1739r. przez Jai Singha II dla jego żony. W XIXw. pełnił przez pewien czas funkcję siedziby brytyjskiego rezydenta w Jaipurze, później, w XXw. przez pewien czas był rezydencją Man Singha II, który przeprowadził się tu z Pałacu Rambahgh.
Warto wiedzieć, że co najmniej od XVIw., gdy Man Singh I, naśladując zwyczaje panujące na dworze cesarzy mogolskich, sprowadził na swój dwór kilku emalierów z Lahore (obecnie w Pakistanie), gdzie sztuka ta była rozwinięta, Jaipur jest jednym z najważniejszych ośrodków złotnictwa w Indiach, jak również ośrodkiem obróbki kamieni szlachetnych. Warsztaty rzemieślników i sklepiki z ich wyrobami można znaleźć w dzielnicy bazarów.