Elephanta to wyspa na Morzu Arabskim, około 10km od Mumbaju.
Znana w starożytności jako Gharapuri wyspa została nazwana Elephanta (czyli "Ilha do Elefante") w XVIw. przez portugalskich odkrywców po obejrzeniu monolitycznej bazaltowej rzeźby słonia, znalezionej w pobliżu wejścia. Postanowili zabrać go do domu, ale skończyło się na upuszczeniu go do morza, gdyż łańcuchy nie były wystarczająco silne. Później rzeźba została wydobyta przez Brytyjczyków i przeniesiona do Muzeum Wiktorii i Alberta (obecnie Dr. Bhau Daji Lad Mumbai City Museum) w Bombaju.
Wyspa była niegdyś stolicą potężnego królestwa, o czym jest notatka w rękopisie Leonarda da Vinci, przechowywanym w "Library de France" w Paryżu.
Ma powierzchnię 16km². Jest gęsto zalesiona palmami, drzewami mango, tamaryndowca i innymi. Na wyspie istnieją trzy wioski: Rajbandar, Shentbandar i Morabandar, z których pierwsza jest stolicą, w Shentbandar można zobaczyć jaskinie i stragany, a Morabandar jest gęsto zalesiona. Wyspa liczy około 1200 mieszkańców, głównie zaangażowanych w uprawę ryżu, połów ryb i naprawy łodzi. Całkiem niedawno została zbudowana mała tama, aby utrzymać wodę deszczową, ale ta część wyspy jest własnością prywatną i nie jest dostępna dla turystów. Turystom nie pozwala się nocować na wyspie.
Znajduje się tu zespół siedmiu wykutych w skale świątyń z bardzo bogatą dekoracją rzeźbiarską i płaskorzeźbiarską, wykonaną w tzw. stylu poguptyjskim. Pochodzą one z VIII-IXw., kiedy tym obszarem władała dynastia Silhara. Głównym obiektem kultu jest wykuty w skale, niemal pełnoplastyczny wizerunek Śiwy Mahesiamurti. Jest to popiersie o trzech twarzach, wyrażających trzy aspekty boga: z lewej strony wąsaty i groźny to Śiwa Bhajrawa, pośrodku Wielki bóg - Mahadewa, z prawej żeńska, miłosierna postać Śiwy - Uma. W świątyniach liczne są również emblematyczne wizerunki Śiwy jako lingamu (w formie świetlistego słupa). Innym znanym przedstawieniem są zaślubiny Śiwy i Parvati w świątyni Ganesha Gumpha. Świątynia ta służyła Portugalczykom za magazyn prochu i na skutek jego wybuchu została poważnie uszkodzona.
Na górze stoją dwie armaty z okresu brytyjskiego.
Zespół grot z Elefanty od 1987r. znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.