Chałupa z Osieka

Budowa: pocz. XXw.

Chałupa jest jednym z wielu przykładów obiektów, w których urządzano warsztaty rzemieślnicze: szewskie, krawieckie, stolarskie, kołodziejskie i inne.

Fundatorem chałupy był Antoni Brzeski. Dom, mieszczący warsztat pracy (stolarnię) i trzyizbowe mieszkanie, wybudowano dla dorosłego już syna Antoniego - Brunona, stolarza.

Tuż przed II wojną światową lub w jej trakcie Brunon Brzeski postawił w głębi siedliska osobny budynek, gdzie na nowo urządził stolarnię, a dotychczasowy warsztat przystosowano do celów mieszkalnych (podczas rozbiórki pod warstwą tynku na ścianach odsłonięto papierowe tapety z podkładem z niemieckojęzycznych gazet z 1943r.).

W latach 50. XXw., w dawnej sieni od strony wiejskiej ulicy, funkcjonowała pracownia krawiecka Teodora Brzeskiego, syba Brunona.

W 2013r. prawnuk fundatora, Andrzej Brzeski ze Starogardu Gdańskiego, sprzedał budynek Muzeum.

Obecnie w budynku znajduje się wystawa "Muzeum do zabawy?".

Muzeum do zabawy?

Co to jest muzeum etnograficzne? Skąd pochodzi nazwa "skansen"? Jak i dlaczego powstają kolekcje muzealne? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi na wystawie.

Wystawa jest skierowana do dzieci oraz ich opiekunów. Zarówno przekaz, jak i forma prezentacji mają na celu zaciekawić i twórczo zaangażować najmłodszych odbiorców. Autorzy chcą w atrakcyjny, przystępny i nowoczesny sposób zwrócić ich uwagę na historię powstania Kaszubskiego Parku Etnograficznego, przedstawić ogólną ideę, która przyświecała tworzeniu pierwszych muzeów na wolnym powietrzu, umożliwić zrozumienie istoty powstawania kolekcji i pracy etnologów, antropologów oraz etnografów, a także sprawić, by dziecięca publiczność muzealna mogła czerpać wiedzę poprzez aktywną zabawę.

Elementem towarzyszącym wystawie jest publikacja "Małe światy" - dzięki niej będzie można zabrać kawałek muzeum do domu. Treść książki jest ściśle powiązana ze scenariuszem ekspozycji. Kolorowe, ciekawe graficznie i niekiedy dowcipne ilustracje opracowane m.in. w oparciu o materiały archiwalne Muzeum obrazują historię oraz charakter pracy muzeum skansenowskiego. Zarówno na wystawie, jak i w książce pokazano, że każdy może być badaczem - etnologiem, antropologiem, muzealnikiem, że tworzenie własnych, autorskich kolekcji może być świetną, rozwijającą zabawą, a kolekcjonowanie (przedmiotów, opowieści, historii) - początkiem wielkiej, życiowej przygody.

Dyrektor Muzeum, dr Katarzyna Kulikowska, otrzymała za realizację wystawy nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie "Pomorska Nagroda Muzealna". Ekspozycja otrzymała wyróżnienie w kategorii "wystawy etnograficzne" w Konkursie na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2017.

(Źródło: Kaszubski Park Etnograficzny)