Chałupa z Klonówki

Budowa: ok. 1830r.

Chałupa została ufundowana przez Stanisława Kalksteina, posiadacza majątku w Klonówce. Kalksteinowie byli właścicielami wsi od ok. 1760r. do 1911r. Zwraca uwagę fakt, że w chwili budowy chaty przeznaczonej dla robotnika rolnego, nawiązano do popularnego na Pomorzu wzorca chałupy chłopskiej (gburskiej) i wzbogacono jej bryłę dwuprzęsłowym, pełnoszczytowym podcieniem.

Według ustnego przekazu, w chacie spotykali się spiskowcy, robotnicy folwarczni z majątku Kalksteina, zaagitowani przez ks. Józega Łobockiego do udziału w tzw. Powstaniu Starogardzkim (1846r.). Po przyłączeniu Pomorza do Polski w 1920r. Klonówka była jedynym dużym majątkiem rolnym w powiecie starogardzkim, znajdującym się w polskich rękach. Właścicielem był Wacław Rudowski, siostrzeniec Michała Kalksteina, ostatniego z tego rodu w Klonówce.<.p>

Prawdopodobne powiązania mieszkańców budynku z historią powstańczą przesądziły o włączeniu obiektu do zbiorów Muzeum. Odtworzenie atmosfery, jaka mogła towarzyszyć burzliwym dyskusjom spiskowców przed zaplanowaną wyprawą na Starogard Gdański, to główny temat prezentowanej w nim wystawy.

(Źródło: Kaszubski Park Etnograficzny)