banner

Republika Litewska

(lit. Lietuvos Respublika)

  • Stolica: Wilno
  • Język urzędowy: litewski
  • Hymn: Tautiška giesmė (Pieśń narodowa, od 1988r.)
Flaga Litwy Herb Litwy

Republika Łotewska

(łot. Latvijas Republika)

  • Stolica: Ryga
  • Język urzędowy: łotewski
  • Hymn: Dievs, svētī Latviju (Boże, błogosław Łotwę, od 1920r.)
Flaga Łotwy Herb Łotwy

Republika Estońska

(est. Eesti Vabariik)

  • Stolica: Tallinn
  • Język urzędowy: estoński
  • Hymn: Mu isamaa, mu õnn ja rõõm (Moja rodzinna ziemia, moje szczęście i radość, od 1920r.)
Flaga Estonii Herb Estonii

Litwa - Łotwa - Estonia

19-22.06.2014

Wycieczkę wspominam bardzo miło ze względu na piękne miejsca, które zobaczyłam oraz fantastyczną atmosferę wśród Znajomych, od których pochodzi część zdjęć.

Wilno - 19.06.2014

Zwiedzanie Wilna zaczęliśmy od Cmentarza Na Rossie, a po zakwaterowaniu w hotelu odbył się długi spacer po mieście, którego głównym punktem była Ostra Brama. Mnie najbardziej zafascynował Kościół św. Piotra i Pawła, a raczej jego wnętrze (sztukaterie).

Góra Krzyży k. Szawli - 20.06.2014

W drodze z Wilna do Rygi zatrzymaliśmy się przy Górze Krzyży, położonej kilkanaście kilometrów na północ od Szawli, czwartego pod względem liczby mieszkańców miasta na Litwie.

Ryga - 20.06.2014

Od ponad 20 lat "przymierzam się" do spisania historii mojej Babci i zawsze chciałam jechać do Rygi, by spróbować poszukać śladów Jej Rodziny. Nawet poczyniłam pewne kroki w tym kierunku, ale wyjazd nie doszedł do skutku. Może kiedyś... Dlatego, gdy tylko usłyszałam o wycieczce, której jednym z punktów była Ryga, wpisałam się na listę uczestników bez zastanowienia. Oczywiście nie miałam tam czasu, żeby "poszperać" w Archiwum Państwowym (zresztą na to potrzebne jest zezwolenie), niemniej podczas zwiedzania cały czas myślałam o tym, że Babcia chodziła uliczkami Rygi - być może tymi samymi co ja - wiele lat wcześniej, jako dziecko.

Ponieważ był piątek, w Rydze zaczęły się obchody święta Līgo.

Tallinn - 21.06.2014

Tallinn wydał mi się najpiękniejszym spośród stolic państw bałtyckich.

Kowno - 22.06.2014

Kowna niestety najbardziej zapamiętałam wypadek, który mi się tam przydarzył. Poślizgnęłam się na mokrych kamieniach i upadłam, a boleśnie stłuczone kolano leczyłam przez dwa miesiące.