Republika Czeska
(cz. Česká Republika)
- Dewiza: Prawda zwycięża (cz. Pravda vítězí)
- Stolica: Praga
- Język urzędowy: czeski
- Hymn: Kde domov můj? (Gdzie jest dom mój?, od 1 stycznia 1993r.)
(Źródło: pl.wikipedia.org)
Prostokąt o proporcjach 3:2, podzielony na dwa równe poziome pasy: biały i czerwony, z dodanym od strony drzewca niebieskim trójkątem, sięgającym do połowy długości flagi.
Herb Czech występuje w dwóch wersjach: małej i wielkiej.
Mały herb ma w godle srebrnego, wspiętego na tylnych łapach lwa z charakterystycznym podwójnym ogonem, w złotej koronie i o podobnie złotych pazurach. Godło umieszczone jest w czerwonym polu. Jest to tradycyjny herb Czech właściwych.
Wielki herb Czech podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje srebrny, dwuogoniasty lew w koronie - symbol Czech właściwych, w drugim niebieskim orzeł (właściwie orlica) w srebrno-czerwoną szachownicę - Herb Moraw, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł (orlica) ze srebrnym półksiężycem - Herb Śląska.
W Czechach prócz flagi państwowej istnieje także flaga prezydencka, która zawiera zarówno herb jak i motto Prawda zwycięża (cz. Pravda vítězí).
Skalne Miasto - Praga
01-02.05.2009
Na tej wycieczce zasadniczym celem były góry, zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Wędrówka po Skalnym Mieście (1.05.2009) była przyjemna i nawet niezbyt męcząca.
Skalne Miasto
Skalne Miasto (Skały Teplickie) w Czechach to jeden z ulubionych celów wycieczek. Nic w tym dziwnego. Drugiego takiego miejsca nie ma nie tylko w Czechach, ale i w Europie.
Skalne Miasto to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych. W zdecydowanej większości składa się z piaskowców, które przez miliony lat wskutek erozji i działalności rzek i strumieni ukształtowane zostały w niesamowite formy.
W Skalnym Mieście wędruje się w labiryncie ścieżek wytyczonych pomiędzy majestatycznymi, stromo wznoszącymi się skałami przybierającymi czasami wręcz baśniowe kształty. Wiele z nich posiada własną nazwę, np. Głowa Cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna. To podróż w geologiczną przeszłość naszej planety połączona z obcowaniem z dziką przyrodą.
Obszar Skał Teplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i flory. Zidentyfikowano tu około 250 pierwotnych gatunków roślin.
(Źródło: szklarskaporeba.pl)
Z pobytu w Pradze (2.05.2009) pamiętam koszmarny upał i straszny ścisk na ulicach, bo to długi weekend był.
Spacer po mieście obejmował oczywiście Hradczany, a tam m.in. Zamek i zmianę warty pod nim oraz dzielnicę Malá Strana z jej pięknymi zabytkami.
Na moście Karola obowiązkowo dotknęłam płaskorzeźby pod figurą św. Jana Nepomucena. Według legendy figura przynosi szczęście, należy dotknąć właśnie płaskorzeźby. Przypominam sobie, że trudno było się dopchać, ustawiona była międzynarodowa kolejka chętnych do zapewnienia sobie szczęścia, a o ilości wierzących w siłę przesądu świadczyło wypolerowane miejsce w centrum płaskorzeźby.
W Pradze pierwszy raz jechałam metrem (wcześniej jakoś nie było okazji).
Zapamiętałam też, że bardzo chciałam kupić "krecika", w końcu wypatrzyłam jakiegoś malutkiego (miałam ograniczone fundusze), a później, tuż przed wyjazdem, dowiedziałam się, że na straganach były sporo większe za prawie taką samą cenę. Koleżanka z poświęceniem biegła kupić dla mnie maskotkę.
Część fotografii jest autorstwa Koleżanki.